Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Mniejszości Niemieckiej na Warmii i Mazurach z siedzibą w Biskupcu
Aktualności
Kontakt
Budynek Siedziby
Nazwa Towarzystwa: TOWARZYSTWO SPOŁECZNO-KULTURALNE MNIEJSZOŚCI NLEMIECł NA WARMII MAZURACH, zwane w dalszym ciągu Towarzystwem.
Towarzystwo działa na terenie Warmii i Mazur i ma prawo organizowania i prowadzenia Kół i Oddziałów.
Siedziba władz Towarzystwa jest Biskupiec/Reszelski.
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Mniejszości Niemieckiej na Warmii i Mazurach posiada osobowość prawną.
Towarzystwo używa pieczęci wjęzyku polskim i niemieckim o treści: " TOWARZYSTWO SPOŁECZNO-KULTURALNE MNIEJSZOŚCI NIEMIECKIEJ NA WARMI I MAZURACH " i odpowiednio: " Zarząd koła /Oddziału/ w Towarzystwo może posiadać: znaczek organizacyjny.
Towarzystwo osiąga swe cele przez:
Członkiem Towarzystwa może być osoba narodowości i pochodzenia niemieckiego, zamieszkała na terenie Warmii i Mazur. Członkiem honorowym. Towarzystwa może być osoba innej narodowości powołana przez Walne zebranie Oddziału, Koła i zatwierdzona przez Zarząd Towarzystwa.
Członkowstwo nabywa się przez złożenie deklaracji o przystąpieniu do Towarzystwa i po zatwierdzeniu jej przez Zarząd Koła.
Członek zwyczajny Towarzystwa posiada następujące prawa i obowiązki:
Członkowstwo wygasa przez:
Do władz Towarzystwa należą:
Najwyższa władza Towarzystwa jest Walne Zebranie Członków, Delegatów. Odróżnia się Walne Zebranie Zwyczajne i Walne Zebrania Nadzwyczajne. Walne Zebranie Zwyczajne zwołuje Zarząd Towarzystwa jeden raz na rok. Walne Zebranie Nadzwyczajne zwołuje się na życzenie:
- Zarządu Towarzystwa
- Komisji Rewizyjnej Towarzystwa
Na zadanie co najmniej 1/3 liczby Kół, przy czym Walne Zebranie winno się odbyć nie później niż w terminie 3 miesięcy od daty.
Zarząd Towarzystwa ustala i podaje członkom termin i program Walnego Zebrania do wiadomości co najmniej na miesiąc wcześniej.
Walne Zebranie:
Obrady i podjęte uchwały Walnego Zebrania ważne są przy ilości 1/2 liczby członków, delegatów.
Uchwały Walnego Zebrania zapadają zwykłą większością głosów obecnych na Zebraniu członków, delegatów uprawnionych do głosowania. Uchwały w przedmiocie zmiany statutu, rozwiązania lub likwidacji Towarzystwa wymagają co najmniej 2/3% oddanych głosów oraz zatwierdzenia przez organ rejestrujący. Głosowanie jest zasadniczo jawne, jednak Walne Zebranie może zadecydować o tajności głosowania.
Organem kierującym pracą Towarzystwa między Warnymi Zebraniami jest Zarząd Towarzystwa. Zarząd jest najwyższą władza Towarzystwa w okresie miedzy Zebraniami.
Zarząd Towarzystwa składa się z: przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza, skarbnika i czterech członków. Zarząd ma prawo w okresie miedzy Walnymi Zebraniami zwolnić swoich członków z pełnionej funkcji na ich prośbę, a także dokooptować do swojego składu nowych członków z tym, że ich ogólna liczba nie może przekroczy 9 osób.
Zarząd wybiera w głosowaniu jawnym ze swego groma Prezydium Zarządu Towarzystwa w składzie: przewodniczący, dwóch zastępców, sekretarz i skarbnik.
Zarząd odbywa swe posiedzenie co najmniej dwa razy w roku.
Do kompetencji Zarządu należy:
Uchwały Zarządu zapadają większością głosów oddanych w głosowaniu jawnym przy obecności co najmniej połowy jego członków, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy. Uchwały Zarządu są protokołowane razie równości głosów głos rozstrzygający przypada przewodniczącemu.
Prezydium Zarządu jest organem wykonawczym Towarzystwa. Prezydium odbywa swe posiedzenia nie mniej niż 6 razy w roku.
Prezydium Zarządu podejmuje swoje decyzje w formie protokołowanych uchwał większością głosów oddanych przy obecności co najmniej połowy składu, w tym przewodniczącego lub zastępcy przypadku równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
Do kompetencji Prezydium Zarządu należy:
Dla ważności oświadczenia woli Prezydium Zarządu konieczny jest podpis przewodniczącego lub jego zastępcy łącznie z podpisem sekretarza.
Dokumenty związane z majątkiem i finansami Towarzystwa podpisują: - z jednej strony przewodniczący lub jego zastępca - z drugiej strony skarbnik Towarzystwa
Komisja Rewizyjna nadzoruje i kontroluje całokształt działalności Towarzystwa, ze szczególnym uwzględnieniem jego gospodarki finansowej. Komisja wybierana jest przez Walne Zebranie na przeciąg dwóch lat w następującym składzie: przewodniczący, zastępca, sekretarz i dwóch członków.
Posiedzenia Komisji Rewizyjnej odbywają się nie rzadziej niż dwa razy w roku i są protokołowane. Posiedzenia Komisji zwołuje przewodniczący lub jego zastępca. Uchwały Komisji zapadają zwykłą większością oddanych głosów
Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
W każdej miejscowości, dzielnicy lub kilku miejscowościach: sąsiednich, liczących co najmniej 20 członków Zarządu Towarzystwa może powołać Koło.
Władze Koła. są następujące:
Zadaniem władz Koła jest kierowanie pracy Kola w sposób określony niniejszym statutem dla władz Towarzystwa na terenie obszaru Koła.
Towarzystwo czerpie dla zapewnienia realizacji jego celów statutowych fundusze:
Towarzystwo może nabywać i zbywać majątek nieruchomy i ruchomy, jeśli służy do realizacji jego zadań statutowych. Majątkiem i finansami Towarzystwa zarządza Zarząd Towarzystwa.
Gospodarka finansowa Towarzystwa prowadzona jest w oparciu o uchwalony roczny plan pracy i budżetu.
Towarzystwa prowadzi rachunkowość według zasad ustalonych przez Ministra. Finansów dla Stowarzyszeń.,
Uchwala o rozwiązania lub likwidacji Towarzystwa wymaga zatwierdzenia przez organ rejestrujący.
Statut niniejszy wchodzi w życie z chwilą jego uchwalenia i zarejestrowania.
Do chwili osiągnięcia przez Towarzystwo liczby 500 członków, Walne Zebranie delegatów będzie Walnym Zebraniem członków.
Strona powstała dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Copyright © 2008 All rights reserved.